Babka płesznik – cenny błonnik

Posted by Admin on August 3, 2007
Filed under Uncategorized | Comments (12)

Babka płesznik (nasiona babki płesznik) to cenne źródło błonnika, co powoduje iż sprzyja ona pracy naszych jelit i zapobiega zaparciom.
Błonnik jest niezwykle ważnym elementem właściwej diety, sprzyjającej zdrowiu i prawidłowemu funkcjonowaniu układu trawiennego.
Naturalny błonnik, pochodzący z roślin zawierających jego duże ilości, jest niezwykle istotnym elementem diety wspierającej odchudzanie.

Błonnik zawarty w nasionach babki płesznik oddziałuje na ludzki organizm korzystnie, a jednocześnie bardzo łagodnie, z tego powodu poleca się go nawet dla kobiet w ciąży i małych dzieci.
Nasiona babki płesznik pobudzają perystaltykę jelit. Dla dzieci stosuje się je po uprzednim zmieleniu i namoczeniu – w formie kleiku. Efekt przeciw-zaparciowy wywołują po około 12-24 godzinach.

Babka płesznik jest doskonałym zastępstwem innych silnych preparatów o działaniu bardziej gwałtownym. Nasiona babki płesznik wykazują także działanie osłaniające na układ trawienny.


Babkę płesznik możemy spożywać:

  • albo w formie naturalnych nasion, które mielimy i następnie moczymy (wsypujemy do szklanki przegotowanej wody i zjadamy w formie kleiku),
  • albo w formie gotowych suplementów diety, np. babka płesznik w kapsułkach, czy błonnik witalny – zawierający łuski baki płesznik oraz nasiona babki jajowatej.

Stosowanie zarówno błonnika w formie suplementów, jak i zmielonych nasion babki płesznika daje następujące korzyści:
1) wspomaga odchudzanie,
2) poprawia funkcje trawienne i działa korzystnie ogólnoustrojowo.


Wspomaganie odchudzania poprzez błonnik zawarty w nasionach babki płesznik ma związek ze wspomnianym już faktem, że babka płesznik zapobiega zaparciom oraz pobudza perystaltykę jelit (tj. przesuwanie się pokarmu w układzie trawiennym). Dzięki temu błonnik ma działanie oczyszczające na układ trawienny i cały organizm.

Pokarm zalegający w jelitach ma działanie toksyczna. Niekiedy przybiera on postać tzw. kamieni kałowych. Błonnik jest cennym składnikiem pożywienia pomagającym oczyścić przewód pokarmowy z zalegających treści.
Stosowanie błonnika z nasion babki płesznika poleca się także przy problemach z hemoroidami. Ponieważ nasiona babki płesznika mają działanie powlekające, podobnie jak siemię lniane, regularne dodawanie ich do diety łagodzi podrażnienia ścian jelit, przełyku i odbytu.

Ponadto babka płesznik, analogicznie jak inne produkty błonnikowe, przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu. Ponadto babka płesznik zawiera aukubine, organiczny związek (glikozyd) o właściwościach przeciwzapalnych, bakteriobójczych oraz przeciwwirusowych. Oczywiście poprawa trawienia jest cennym i bardzo ważnym sprzymierzeńcem odchudzania.

Gdy poprawia się przemiana materii, organizm łatwiej odnajduje swoją równowagę metaboliczną i jest mu łatwiej utrzymywać prawidłową wagę. Kalorie zawarte w tłuszczach i inne składnikach pokarmowych są spalane szybciej.

Babka płesznik w potrawach


Jeżeli stosujemy błonnik w formie zmielonych nasion babki płesznik (zamiast w formie kapsułkowanej), to wówczas możemy dodatkowo wykorzystywać ją jako składnik potraw. Np. możemy dodać zmielone nasiona babki płesznik do koktajlu wieloowocowego.

Oto przykład takiej potrawy: miksujemy w blenderze razem ze szklanką wody mineralnej pokrojone jabłko, banan i niewielką ilość natki pietruszki. Dodatkowo zagęszczamy niewielką ilością zmielonych nasion babki.
Jeżeli chcemy zastosować większą ilość błonnika (tj. nasion babki płesznik), wówczas do miksu dodajemy jeszcze jedną szklankę wody pitnej.


Możemy także zmiksować sproszkowane nasiona baki z jogurtem, wówczas najlepiej do tego celu nada się jogurt naturalny, ponieważ nie zawiera on dodatkowych cukrów i barwników, i jest najzdrowszy.
Jeżeli jednak jego smak wydaje się nam zbyt mało atrakcyjny możemy całość zmiksować dodatkowo z pokrojonym bananem, czy pokrojoną pomarańczą bezpestkową, czy z innymi dowolnymi owocami.

Maliny, jeżyny, borówki itp. wrzucamy w całości i miksujemy. Jabłka, gruszki, śliwki i inne tego typu – kroimy na kawałki razem ze skórką, ale usuwamy z nich pestki.


Babka płesznik (zmielone nasiona) dodana do potraw, czy też wypijana w formie gęstego kleiku, czy suplementowana w formie kapsułek, daje odczucie sytości i zmniejsza odczucie łaknienia. Wynika to z faktu, że pęcznieje ona pod wpływem wilgoci i ciepła. Zatem osoba spożywająca błonnik z babki ma po spożyciu go przez pewien czas wypełniony żołądek, co daje jej poczucie sytości.

Free Web Hosting